دسترسی سریع

21

3

4_2

10_1

پوستر همایش
Poster
اطلاعیه ها
اخبار سایت
پیام دکتر زارعی- عضو کمیته علمی همایش

تغییر رویکرد کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه محوری بر اجتماع محوری

هرچه انسان در طول تاریخ  پیش رفت، نیازهایش نسبت به گذشته نیز تغییر کرد  به طوری که می‌توان ادعا کرد، بشر در طول قرون مختلف ارزش‌ها و خواست‌هایی در تضاد یکدیگر آفرید. این نیازهای جدید باعث می‌شود، برخی از داشته‌های انسان در گذشته، امروز دیگر مورد استفاده قرار نگیرد و برخی نیز برای ادامه حیات محتاج بازنگری و باز تعریف کارکردهای گذشته‌شان  باشند. اما آنچه عیان است، مقاومت در برابر این تغییرات، بسیاری از مظاهر زندگی را بی‌رحمانه از صحنه روزگار حذف می‌کند و  در مقابل، آنچه حاضر می‌شود انعطاف به خرج داده و با نیاز جامعه منطبق شود، همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

1398/07/18 بیشتر بدانید ...

راه اندازی کانال همایش

با سلام خدمت فرهیختگان گرامی

جهت عضویت در کانال های همایش روی لینک های زیر کلیک نمایید.

1398/07/14 بیشتر بدانید ...

پیام دکتر زاهد بیگدلی- عضو کمیته علمی همایش

فلسفه پیدایش کتابخانه های عمومی و دلیل استمرار حضور آن در جامعه خدمت به جامعه و ایفای نقش در بهبود شرایط زندگی مردم از جهات مختلف است. توانمند سازی افراد از طریق ارائه آموزش های فنی و حرفه ای با تکیه بر امکانات و شرایط بومی و سنتی، و آموزش مهارت های نوظهور فناورانه در جامعه،  وظایف و خدماتی است که کتابخانه های عمومی همگام با ایجاد زمینه برای مطالعه و خواندن و تعالی فکری آحاد جامعه به آن پرداخته اند.

1398/07/14 بیشتر بدانید ...

پیام دکتر فدائی- عضو کمیته علمی همایش

کتابخانه های عمومی به عنوان مهمترین و اولی ترین نوع کتابخانه ها یکی از نهادهای اجتماعی است که توجه به علت پیدایش و مقایسه آن با دیگر نهادهای اجتماعی و با نگاهی انتقادی می تواند ما را به اهمیت آن بیشتر واقف کند. کتابخانه­ های عمومی از جمله می­تواند با مسجد، بیمارستان و بانک مقایسه شود که با هر یک نقاط اشتراک و افتراق دارد. اگر بپذیریم که همه آنها بر اساس نیاز انسان به وجود آمده اند طبعاً هر یک کارکردهایی دارند که هم برای فرد و هم برای جامعه مورد استفاده قرار می گیرند.

1398/07/09 بیشتر بدانید ...

پیام دکتر احمد شعبانی- دبیر علمی همایش

بیش از یک قرن و از دوره ی انقلاب مشروطیت ایران، عامه ی مردم با نام کتابخانه ها و قرائتخانه های عمومی آشنایی پیدا کردند. در آن سال ها کتابخانه های عمومی در بین جامعه ی ایرانی به منزله ی مظهر اماکنی بود که دسترسی به مطبوعات را تسهیل می کرد و طبیعتاً جایگاه والایی را در فراهم سازی تعامل و تضارب آراء درآن جنبش همگانی پدید آورد.

1398/06/24 بیشتر بدانید ...

پیام دکتر منصور کوهی رستمی- دبیر اجرایی همایش

همکاران گرامی

همانطور که میدانید، در سالهای اخیر کارکردهای مختلفی برای کتابخانه های عمومی تعریف شده است. کارکردهای آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و ... نشان دهنده نگاه و انتظارات جدیدی از کتابخانه های عمومی در بستر جامعه است. اگرچه زمانی در نتیجه ظهور تکنولوژی های نوین رویکرد "کتابخانه به عنوان یک مکان" مطرح شده بود امروزه نگرش های نوینی همچون "کتابخانه به عنوان یک پایگاه اجتماعی" کارکردهای متفاوتی را برای کتابخانه های عمومی برجسته کرده است.

1398/06/21 بیشتر بدانید ...

فرمت نگارش مقالات

به اطلاع فرهیختگان گرامی میرساند فرمت نگارش مقالات و شیوه نامه استناد دهی در سایت همایش درج گردید. رعایت موارد مندرج در فرمت نگارش مقالات همایش الزامی بوده و به مقالاتی که خارج از چارچوب اعلام شده ارسال گردد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

1398/06/20 بیشتر بدانید ...

انتشار خبر برگزاری همایش در خبرگزاری ها

منصور کوهی رستمی، دبیر اجرایی همایش ملی کارکرد‌های اجتماعی کتابخانه‌های عمومی در گفت‌وگو با خبرگزاری های مختلف از آغاز اولین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با عنوان کارکرد‌های اجتماعی کتابخانه‌های عمومی خبر داد.

1398/06/18 بیشتر بدانید ...

پیام دکتر محمد حسن زاده - رئیس انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی ایران

کنفرانس ملی «کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی»: میثاقی برای فعالسازی کتابخانه های عمومی برای مبارزه با آسیب ها و کاستی های اجتماعی

کتابخانه ها و جامعه

کتابخانه های  عمومی دیرزمانی است که دیگر به عنوان محلی برای نگهداری یا امانت دادن کتاب قلمداد نمی شوند. کتابخانه های عمومی راه خود را به بطن جامعه باز کرده و خود را به عنوان بازیگری مهم در عرصه های مختلف جامعه مطرح کرده اند. البته این بازیگر، نقش های مهمی نیز برای ایفا در جامعه پیرامونی خود پیشنهاد داده و به اجرا گذاشته است. نقش هایی مانند مباره با بیسوادی، ارتقای سطح فرهنگ عمومی، بسترسازی برای نوآوری و کارآفرینی فناورانه، بنیانگذاری مشارکت های اجتماعی برای رفع معضلات و آسیب های اجتماعی و صدها کارکرد دیگر که در یک کلام به آنها کارکرد اجتماعی گفته می شود.

1398/06/16 بیشتر بدانید ...

نخستین نشست پیش همایش در همدان برگزار گردید.

این نشست با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان برگزار گردید و به بررسی محور کتابخانه های عمومی و توسعه اقتصادی پرداخت.

علاقه مندان میتوانند متن کامل خبر نشست و یادداشت نشست ژورنال کلاب را در سایت انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی دنبال نمایند.

1398/06/16 بیشتر بدانید ...

آغاز به کار همایش

 

فرهیختگان گرامی

 

با کمال خوشوقتی و مسرت به اطلاع می­رساند اولین همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه ­های عمومی با مشارکت انجمن علمی ارتقای کتابخانه­ های عمومی ایران، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه­ های عمومی استان خوزستان شروع به کار خود را اعلام نموده و بدین وسیله از محضر شما فرهیخته ارجمند دعوت می­شود برای غنای هرچه بیشتر این همایش نسبت به حضور علمی با ارسال مقاله به همایش عنایت لازم را مبذول فرمایید. انتظار داریم با حضور فعالانه اساتید و متخصصین حوزه همایشی قوی، غنی و اثربخش را شاهد باشیم. اطلاع رسانی به سایر همکاران و دانشجویان مزید امتنان خواهد بود. 

به امید دیدار شما در روزهای همایش.

1398/06/12 بیشتر بدانید ...

  محورهای همایش

   

  • محور 1: خدمات و برنامه های متناسب با نقش های اجتماعی کتابخانه های عمومی
  Axis 1: Services and programs tailored to the social roles of public libraries
   
  • محور 2: كتابخانه­ های عمومي و اجتماع‌سازي
  Axis 2: Public Libraries and Community Building
   
  • محور3: كتابخانه ­های عمومي به مثابه يك تكنولوژي اجتماعي 
  Axis 3: Public Libraries as Social Technology
   
  • محور4: كتابخانه ­ها در سپهر عمومی
  Axis 4: Libraries in the Public sphere
   
  • محور5: کتابخانه های عمومی و آسیب های اجتماعی
  Axis 5: Public Libraries and Social Injuries
   
  • محور6: کتابخانه های عمومی و بحران طبیعی
  Axis 6: Public Libraries and the Natural Crisis
   
  • محور7: جنبه های اقتصادی کتابخانه های عمومی: تولید اشتغال، کارآفرینی و کسب و کار
  Axis 7: The Economic Aspects of Public Libraries: Production, Employment, Entrepreneurship and Business
   
  • محور8: مفاهیم اجتماعی مرتبط با کتابخانه­ های عمومی: مشارکت اجتماعی، عدالت اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی مردم
  Axis 8: Social Concepts Related to Public Libraries: Social Participation, Social Fairness, Improving People's Quality of Life
  تاریخ های مهم کنفرانس

  تاریخ دریافت مقالات: 15 بهمن 98

  تاریخ اعلام نتایج: 15 اسفند 98

  تاریخ برگزاری همایش: 26 و 27 فروردین 99

  امروز : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
  شمارش معکوس تا برگزاری همایش
  ثانیه
  دقیقه
  ساعت
  روز

  برگزار کنندگان همایش
  اسلایدر گالری تصاویر
  حامیان همایش